Bezpieczeństwo na motocyklu

0

Posted by Redaktor | Posted in Informacje Ogólne | Posted on 22-07-2014

Tagi: , , ,

Motocykliści często przekraczają prędkość i jeżdżą w sposób co najmniej niebezpieczny.

Osoby, które specjalizują się w jeździe crossowej niemal zawsze gnają między przeszkodami, po trudnych nawierzchniach, wyskakując przy tym na specjalnie przygotowanych hopkach lub w szybko wynajdywanych wyskokach gdzieś na stoku pagórków.

Jeżdżenie motorem wiąże się z możliwością utraty zdrowia a nawet. By dać sobie zwiększenie bezpieczeństwa trzeba nosić kaski motocyklowe. Mogą one chronić przed kontuzją, kalectwem a nawet stratą życia. Kaski motocyklowe dają nie tylko ochronę, ale także zabezpieczają przed ostrym wiatrem i opadami atmosferycznymi, które przeszkadzają w jeździe.

Jazda na motocyklu może być atrakcją także dla dzieci lub młodzieży. Specjalnie wyprodukowane pojazdy, które nie rozwijają niebezpiecznych prędkości oraz są znacznie lżejsze i mniejsze nadają się do jazdy również dla mniej doświadczonych osób. Warunkiem jest jednak posiadanie specjalnych uprawnień i niełamanie przepisów drogowych. Kaski motocyklowe to podstawa dla każdego motocyklisty, w każdym wieku, nawet jeśli porusza się skuterem.

Nowoczesne leczenie

0

Posted by Redaktor | Posted in Informacje Ogólne | Posted on 18-07-2014

Tagi:

Nowoczesne lecznictwo potrzebuje nowych rozwiązań. Lekarze i naukowcy ścigają się się w wymyślaniu skutecznych sposobów leczenia, które dadzą sobie radę nawet z najstraszniejszymi urazami. W laboratoriach codziennie przygotowywane są eksperymenty, które mają na celu opracowanie metod leczenia skomplikowanych przypadków. Coraz popularniejszym rozwiązaniem zaczyna być stosowanie komórek macierzystych.

To ciekawe pojęcie to duży krok dla medycyny. Mają one dwie zdolności: w teorii mogą dzielić się nieskończoną liczbę razy oraz różnicują się do innych typów komórek. Wyróżniamy podział na dwa rodzaje również biorąc pod uwagę ich pochodzenie:

  • Embrionalne komórki macierzyste Wrocław (ESC) – wyprowadzane są z embrionów. Mogą być totipotentne lub pluripotente.
  • Somatyczne komórki macierzyste – znajdywane są u dorosłych organizmów, komórki te są multipotentne lub unipotentne.

Produkowanie komórek macierzystych w kulturach in vitro daje sposobność używania ich w produkcji organizmów transgenicznych. Ludzie kojarzą rozwinięcie badań nad nimi z możliwością stosowania terapii komórkowej oraz medycyną regeneracyjną. Komórki macierzyste Wrocław mają znaczny potencjał.